Тема: Сімейне право
Мета уроку: ознайомити учнів з основами сімейного права, узагальнити та сформулювати з учнями поняття "шлюб сім’я", ознайомити учнів з умовами та порядком укладання шлюбу, особливостями укладання шлюбу неповнолітніми, обов’язками та правами подружжя і дітей ; підвести учнів до розуміння важливості знання та дотримання норм сімейного права; виховувати поваг до людей старшого покоління; розвивати вміння аналізувати нормативні документи, використовувати їх для розв’язання правових ситуацій, виховання громадянських якостей особистості.
Методичне забезпечення та обладнання: Сімейний кодекс України, опорний конспект, зразок заяви про реєстрацію шлюбу, зразок шлюбного контракту, зразок заяви про розірвання шлюбу, презентація Power Point за темою уроку, пам’ятки з висловами відомих людей про шлюб і сім’ю, проектор, комп’ютер.
Основні поняття: Сімейне право, сім’я, шлюб, шлюбний договір.
Тип уроку: комбінований.
Епіграф уроку: Заміжжя — перехід з 8-годинного робочого дня на 24-годинний.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація знань.
Самостійна робота
І варіант
1. Залежно від моменту вчинення серед цивільно-правових договорів розрізняють(1 бал):
а) основні, попередні, додаткові; б) реальні і консенсуальні; в) вільні і обовязкові, зокрема публічні договори; г) односторонні, двосторонні та багатосторонні.
2. Відповідно до Цивільного кодексу України до третьої черги спадкоємців за законом належать (1 бал):
а) особи, які проживали зі спадкодавцем однією сімєю не менш ніж 5 років до часу відкриття спадщини; б) рідні дядько та тітка спадкодавця; в) рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як із боку батька, так і з боку матері; г) діти спадкодавця, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
3. Доповніть схему(2 бали).
Право власності |
Право володіння |
![]() |
4. Заповніть таблицю(4 бали).
Особливості цивільної дієздатності фізичних осіб
Обсяг цивільної дієздатності | Для якої категорії фізичних осіб установлено | Зміст цивільної дієздатності |
Часткова | ||
Неповна |
5. Дайте розгорнуту відповідь (4 бали).
Чим відрізняється цивільно-правова відповідальність від інших видів юридичної відповідальності?
ІІ варіант.
1. Залежно від розподілу прав і обов’язків сторін серед цивільно-правових договорів розрізняють (1 бал):
а) основні, попередні, додаткові; б) реальні і консенсуальні; в) вільні і обовязкові, зокрема публічні договори; г) односторонні, двосторонні та багатосторонні.
2. Відповідно до Цивільного кодексу України до третьої черги спадкоємців за законом належать (1 бал):
а) особи, які проживали зі спадкодавцем однією сімєю не менш ніж 5 років до часу відкриття спадщини; б) рідні дядько та тітка спадкодавця; в) рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як із боку батька, так і з боку матері; г) діти спадкодавця, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
3. Доповніть схему(2 бали).
Цивільні правовідносини |
![]() |
4. Заповніть таблицю(4 бали).
Форми права власності в Україні
Форма права власності | Субєкт права власності | Обєкт права власності |
Право державної власності | ||
Право комунальної власності |
5. Дайте розгорнуту відповідь (4 бали).
У чому полягають особливості цивільно-правової відповідальності малолітніх та неповнолітніх дітей?
ІІІ. Мотивація.
Вчитель. Пропоную розпочати наш урок легендою.
Колись давно на землі жили люди-титани, які поєднували в собі два начала чоловіче і жіноче. Люди-титани буди надзвичайно сильними, все було підвладне їм. Тому вони вирішили, що можуть рівнятись з богами. Розсердились боги, розділили їх на половини і розкидали по цілому світу. З тих пір частини чоловічого і жіночого начала шукають по світу одна одну. І ті, які знаходять, знову отримують силу титанів. Їм підвладні будь-які мрії та плани.
Діти, скажіть, як називають союз чоловіка і жінки? (шлюб, сім’я)
Цими поняттями ви назвали союз чоловіка і жінки. Ці поняття схожі між собою. Але Конституція України та Сімейний кодекс розмежовують ці поняття.
Для кращого розуміння цієї різниці проведемо таку вправу: я називатиму твердження, а ви скажете, до якого поняття відноситься:
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1. Загальна характеристика сімейного права.
Робота з поняттям.
Сімейне право (ст. 338)
Робота з документом (СКУ ст.. 3)
Завдання (Лист 1)
Використовуючи запропоновані приклади, дайте відповідь на запитання «Чи є це сім’єю?» і заповніть таблицю.
№ прикладу | Склад сім’ї | Підстави сімейних зв’язків |
1. Марія Іванівна – вдова, живе зі своєю дочкою у гуртожитку підприємства, на якому вона працює.
2. Оксана та Олег –подружжя. У них немає дітей. Вони живуть самостійно, винаймаючи квартиру.
3. Івану Івановичу 49 років, він ніколи не перебував у шлюбі місяць тому всиновив трирічну дитину.
4. У Тетяни та Петра двоє дітей. У них немає свого житла, вони живуть із батьками.
5. Вікторія та Семен познайомились 3 роки тому і вже рік живуть разом, винаймаючи разом квартиру.
Робота з підручником (ст.. 339)
Завдання
Записати склад сімейних правовідносин (суб’єкт, об’єкт, зміст).
Перегляд слайдів.
Джерела сімейного права:
1. Конституція України (ст.. 32, 41, 51, 52) – визначає загальні засади правового регулювання сімейного законодавства.
2. Закони України є найважливішими джерелами сімейного права, оскільки вони містять норми, які закріплюють правовий механізм регулювання сімейних правовідносин тощо. До таких законів належать Закони України «Про охорону дитинства», «Про попередження насильства в сімї». Окреме місце займають Цивільний кодекс України (ст.. 8, 20; ч. 2 ст. 72; ч. 2 ст. 129; ч. 3 ст. 138; ч. 3 ст. 139) та СКУ.
3. Укази і нормативні розпорядження Президента України.
4. Постанови і нормативні розпорядження Кабінету Міністрів України
5. Договори, якими регулюються сімейні відносини (наприклад, укладення шлюбного договору).
6. Звичай.
7. Міжнародні договори (Конвенція ООН про права дитини тощо).
2. Умови і порядок укладання та припинення шлюбу.
Робота з документом (СКУ Розділ ІІ Глава 3)
Завдання
Визначити умови укладання шлюбу.
(Лист 2)
Практикум
Віктор(20 р.) і Людмила(19 р.) познайомилися 1 березня і через тиждень вирішили подати заяву до органу реєстрації актів громадянського стану про бажання укласти шлюб. Чи буде дійсним їх шлюб, якщо вони знайомі дуже мало і фактично не знають один одного?
Відповідь.
Законодавство, зокрема СКУ, тривалого знайомства не вимагає, вік дозволяє і присутня взаємна згода і, якщо немає ніяких інших, передбачених законом перешкод, то такий шлюб буде дійсним.
Робота зі схемою (Порядок укладання шлюбу повнолітніми та неповнолітніми)
Практикум
Відповідь.
Особи, що беруть шлюб, згідно зі ст.. 30 СКУ, мають бути обізнані про стан здоровя один одного. Вимога Катерини законна.
Відповідь.
Згідно ст.. 23 СКУ, якщо наречені звернуться також до суду, то їм буде дозволено укласти шлюб, якщо буде встановлено, що це відповідає їх інтересам.
Робота з бланками документів
(Лист 3)
Зразок заяви про реєстрацію шлюбу
Завдання
Зясувати порядок укладання заяви.
Робота зі схемою та зразком шлюбного договору (Лист 4)
Бесіда
1. Як ви вважаєте, хто в першу чергу є зацікавленим у підписанні шлюбного
2. договору?
3. Як ви вважаєте, чи доцільно укладати такий договір? (Метод «Займи позицію»)
4. Коли ми з вами говорили про умови укладання шлюбу, ми не згадали найнеобхіднішої умови, найважливішої умови. Якої? (взаємне кохання)
Адже саме ця умова повинна стати основою союзу жінки і чоловіка.
Робота з підручником (ст.. 343-344)
(Лист 5)
Розгляд зразку заяви про розірвання шлюбу та статистики РАЦСу про укладення та розірвання шлюбів за минулі роки.
Питання.
1. З чим на вашу думку спричинений такий ріст укладання шлюбів у 2011 році?
2. Поясніть зменшення реєстрації розірвання шлюбу.
3. Особисті немайнові та майнові права і обов’язки подружжя, батьків і дітей.
Визначити і записати права та обов’язки подружжя.
За СКУ главами 6-9 вирішити правові задачі.
Практикум.
Під час розлучення в подружжя виникла суперечка щодо розподілу майна. Чоловік наполягає, що розподілу підлягають і золоті прикраси дружини, бо, згідно із законом, майно, що придбано в шлюбі, є спільною власністю. Дружина з цим не погоджується, посилаючись на норму закону, яка говорить, що речі індивідуального користування є роздільною власністю кожного з подружжя. Чи є шанси в жінки залишити недоторканними всі свої прикраси?
Відповідь.
Згідно зі ст.. 57 СКУ, коштовності є особистою приватною власністю дружини, навіть тоді, коли вони були придбані за рахунок спільних коштів подружжя. Золоті прикраси, з приводу яких виникла суперечка, залишаться у дружини.
Завдання (Лист 6)
Опрацювати главу 13 СКУ та заповнити таблицю.
Взаємні права та обов’язки батьків та дітей
Батьки | Діти | ||
Права | Обовязки | Права | Обовязки |
V. Підсумок уроку.
Обговорення епіграфу уроку
Рефлексія. (Лист 7)
Учні здають таблиці самооцінки, які вони отримали на початку уроку та заповнили наприкінці, щоб учитель змог побачити, як дітьми була засвоєна тема.
№ | Зміст діяльності | Оцінка |
1 | Поведінка на уроці |
|
2 | Необхідність даної теми для мого розвитку |
|
3 | Емоційний стан |
|
4 | Рівень сприйняття теми |
|
5 | Самооцінка роботи |
|
VІ. Домашнє завдання.
Завдання: І група готує матеріал з права власності та найму житла;
ІІ група – з права власності та оренди землі в Україні.