Тема: Стрілецька зброя, поводження з нею, догляд і зберігання.

Завдання уроку:

- ознайомити з призначенням, бойовими властивостями та загальною будовою автомата Калашникова;

- ознайомити з будовою автомата та принципом роботи його частин і механізмів;

- ознайомити з порядком неповного розбирання і складання автомата, доглядом і зберіганням, способами усунення затримок під час стрільби;

- формування в учнів вміння виконувати елементи стройових прийомів без зброї.

Місце проведення: навчальний кабінет, місце для шикування і тренування стройових прийомів.

Навчально – методичне забезпечення: наочність (презентація Power Point, відео – ролики), підручник «Захист Вітчизни», Стройовий статут ЗС України.

Хід уроку

І. Вступна частина

1. Прийом рапорту від командира навчального відділення, привітання.

2. Перевірка наявності особового складу. Оголошення теми та завдань уроку.

Стройове тренування. Шикування в одну і дві шеренги. Тренування у виконанні команд: «ВИЙТИ ЗІ СТРОЮ» і «СТАТИ ДО СТРОЮ». Показ і виконання за розділами. Виконання команд «ДО МЕНЕ», «СТАТИ ДО СТРОЮ». Тренування у виконанні цих команд загалом: учні розраховуються на перший – другий, перші номера – начальники, другі підлеглі (через 2 хв. вони змінюються).

3. Перевірка домашнього завдання.

Контрольні запитання:

- перелічити періоди пострілу, охарактеризувати їх;

- назвати головні складові траєкторії;

- що таке мертвий, уражувальний і прикритий простори;

- дати визначення прямого пострілу.

ІІ. Основна частина

Тактико – технічні характеристики автомата Калашникова

Автомат Калашникова є основним видом автоматичної стрілецької зброї. Створив його конструктор М. Т. Калашников. Автомат набув широкого визнання. Він простий за конструкцією і має високі бойові та експлуатаційні якості. На основі цього автомата створені й прийняті на озброєння армії ручний кулемет Калашникова (РКК) та інші зразки стрілецької зброї з ефективними бойовими властивостями.

Автомат Калашникова калібру 5,45 мм (АК – 74) або 7,62 мм (АКМ) є індивідуальною зброєю і призначений для знищення живої сили й ураження вогневих засобів противника. З автомата ведеться автоматичний або одиночний вогонь. Автоматичний вогонь є основним: він ведеться короткими (до 5 пострілів) і довгими (до 10 пострілів) чергами або безперервно.

Автомат Калашникова АК – 74калібром 5.45 мм є основним зразком стрілецької зброї Збройних Сил України, тому його характеристики ми розглянемо більш детально.

АК – 74 є модернізацією автомата Калашникова (АКМ) яка обумовлена тенденцією до зменшення калібру автоматів (штурмових гвинтівок) у світі. Зменшення калібру й ваги (в 1,5 рази), удвічі менше співвідношення між вагою кулі й порохового заряду в порівнянні з патроном калібру 7,62 атомата АКМ дозволило значно підвищити початкову швидкість кулі, збільшити настильність траєкторії, зменшити імпульс віддачі, збільшити боєкомплект, що носить воїн, без підвищення загальної ваги його бойової викладки (при боєкомплекті у 8 магазинів (240 патронів) використання нового патрона дає економію ваги в 1,4 кг.). Так, більша, у порівнянні з АКМ, відносна довжина ствола автомата сприяла підвищенню початкової швидкості кулі до 900 м/с . Більш настильна траєкторія збільшила дальність прямого пострілу по ростовій фігурі з 525 до 625 м. Дальність найбільш ефективної стрільби зросла з 400 до 500 м, але дальність забійної дії кулі зменшилася з 1500 до 1350 м. Довжина прицільної лінії - 379 мм. По оцінках фахівців, АК-74 в 1,2-1,6 рази перевершує по ефективності АКМ відносно влучності.

До переваг АК - 74 можна віднести такі особливості конструкції як збільшення товщини стінок ствола, чим зменшено перегрів ствола та вихід його зі строю, наявність масивного дульного гальма – компенсатора, який дозволяє знизити і так невелику віддачу ще більше. Це дозволяє поліпшити точність та кучність стрільби особливо одиночними пострілами та короткими чергами.

Особливості дії дульного гальма – компенсатора – він спрямовує ударну звукову хвилю головним чином в боки і тому звук пострілу для сусідів стрільця з боків є досить чутливим.

Слід зазначити також особливості дії куль калібру 5,45 мм. За рахунок відносно малої ваги кулі калібру 5,45 мм. при влученні у тіло починають кувиркатися, наносячи більш важкі, ніж звичайно, рани. З іншого боку, куля калібром 5,45 мм має недостатню зупиняючу дію. У боях на малих відстанях, де противником використовуються різноманітні засоби індивідуального захисту, ефективність кулі калібром 5,45 мм. не завжди є достатньою. Тому підрозділи продовжують досить широко використовувати АКМ особливо при проведенні спецоперацій.

Існують наступні різновиди автомата Калашникова:

АК – 74 (АКМ) – автомат з постійним дерев’яним або пластмасовим прикладом (малюнок 1,2);

Малюнок 1

Малюнок 2

АКС – 74 (АКСМ) – автомат зі складним прикладом (малюнок 3,4);

Малюнок 3

Малюнок 4

АК – 74 Н ( АКМ Н) - автомати з кронштейном типу “ластівковий хвіст” для встановлення нічних прицілів (малюнок 5);

Малюнок 5

АКС – 74У – автомат з укороченим стволом, призначений для озброєння екіпажів бойових машин (малюнок 6).

Малюнок 6

Порівняльна тактико – технічна характеристика автоматів АКМ та АК – 74 представлена у таблиці 1

Таблиця 1

Характеристики

АКМ

АК-74

Калібр ствола, мм

7,62

5,45

Прицільна дальність стрільби, м

1000

1000

Найдієвіший вогонь, м

400

500

Дальність прямого пострілу, м:

- по нерухомій цілі

350

440

- по рухомій цілі

525

625

Темп стрільби, пострілів/хв

до 600

до 600

Бойова швидкострільність пострілів/хв:

Одиночними

40

40

Чергами

100

100

Вага із зарядженим магазином, кг

3,6

3,6

Вага багнета -ножа, г

450

490

Місткість магазина, патронів

30

30

Гранична дальність польоту кулі, м

3000

3150

Убивча дальність кулі, м

1500

1350

Початкова швидкість кулі, м/с

715

900

Вага патрона, г

16,2

10,2

Принцип роботи частин і механізмів автомата Калашникова

Не зважаючи на значну кількість різновидів автомата Калашникова, принцип роботи частин і механізмів цієї зброї є однаковим для усіх його різновидів.

Принцип роботи частин і механізмів автомата та його автоматична дія ґрунтується на використанні порохових газів, що відводиться від каналу ствола до газового поршня затворної рами.

Цей принцип реалізується за наступним алгоритмом:

1) При пострілі частина порохових газів відводиться у газову камеру;

2) Під тиском порохових газів відводиться затворна рама з затвором у крайнє заднє положення. Під час руху затворної рами назад ударно спусковий механізм зводиться на бойовий взвод, затвор викидає стріляну гільзу;

3) Під дією поворотного механізму затворна рама повертається у переднє крайнє положення, при цьому затвор досилає черговий патрон з магазина до патронника і запирає канал ствола.

Будова автомата Калашникова

Описание: ака11

Описание: ака22

Описание: ака33

Описание: ака4

Додаткове обладнання автомата Калашникова

Для підвищення бойових можливостей автомат Калашникова може оснащуватися додатковим обладнанням.

Для використання автомата у рукопашному бою передбачено багнет – ніж(малюнок 7). Багнет - ніж прикріплюється до автомата перед атакою і призначений для ураження противника в руко­пашному бою, Також він використовується як ніж, пилка (для розпилювання металу) а разом з піхвами як ножиці (для різання дроту).

Піхви складаються з підвіски з карабінчиками, пластмасового корпусу, упору, виступу-осі.

Малюнок 7

Дляоснащення розвідувальних і розвідувально-диверсійних підрозділів і забезпечення прихованого ураження незахищеної живої цілі на дальності до 400 м. автомат Калашникова може оснащуватися комплексом для безшумної та безполуменевої стрільби (малюнок 8). У даний комплекс входять: прилад безшумної та безполуменевої стрільби (ПБС), спеціальні патрони з кулею зменшеної швидкості (УС) та прицільний пристрій.

Комплекс для безшумної та безполуменевої стрільби забезпечує значне зниження звуку пострілу. Джерелами звуку при пострілі є порохові гази в момент витікання з каналу ствола, які при зустрічі з повітрям утворюють ударну хвилю та куля, яка вилітає з каналу ствола зі швидкістю більшою, ніж швидкість звуку долаючи «звуковий бар’єр».

Прилад безшумної та безполуменевої стрільби кріпиться на дульну частину ствола. Його конструкція забезпечує поступове відсікання порохових газів та їх плавне витікання в атмосферу.

Патрон з кулею зменшеної швидкості призначений для запобігання утворення ударної хвилі під час польоту кулі. Відмінність цього патрону від стандартних боєприпасів до автомата Калашникова полягає у ослабленому пороховому заряді та збільшення маси кулі з метою збереження енергії.

Оскільки балістика кулі з дозвуковою швидкістю значно відрізняється від звичайної, прицільна планка секторного прицілу автомата замінюється спеціальною прицільною планкою з хомутиком.

Отже, куля, одержуючи дозвукову початкову швидкість, не створює балістичну хвилю на траєкторії, а прилад безшумної та безполуменевої стрільби знижує швидкість витікання газів з дульної частини ствола.

Прицільна дальність стрільби кулею з дозвуковою швидкістю - до 400 м. Живучість приладу безшумної та безполуменевої стрільби - до 200 пострілів, після цього слід замінити спеціальні гумові шайби.

Куля з дозвуковою швидкістю здатна пробити сталеву каску на дальності до 400 м і протиосколковий бронежилет на дальності 75 м.

При використанні приладу безшумної та безполуменевої стрільби стрільба звичайним патроном не допускається.

Особливості дії комплексу безшумної та безполуменевої стрільби.

Комплексу не вдається як слід заглушити звук пострілу. Фактично ПБС розсіює тон звуку пострілу, що заважає противнику виявити напрямок ведення вогню.

Деяку незручність створює необхідність нової пристрілки автомата після встановлення планки з хомутиком.

Тим не менше комплекс ПБС активно використовувався у Радянській армії, а також ворогуючими сторонами локальних конфліктів на території колишнього СРСР. Комплекс ПБС дотепер перебуває на озброєнні Збройних сил України.

Малюнок 8

Описание: akm_pbs_1

З метою розширення бойових можливостей з автомат Калашникова може оснащуватися підствольними гранатометами ГП – 25 , та ГП – 30 (малюнок 9)

За будовою підствольний гранатомет - однозарядна зброя, яка заряджається з дульної частини. Ствол нарізний калібром 40 мм. Боєприпасами до підствольного гранатомета є спеціальні безгільзові осколкові гранати ВОГ – 25 та ВОГ – 25П. Єфективна дальність стрільби підствольного гранатомета – 100 – 150 м. Радіус ураження осколками гранат ВОГ приблизно 5 м.

Малюнок 9.

Описание: gp-30_ak-74

Для ведення спостереження за місцевістю у нічний час та забезпечення прицільної стрільби вночі на автомат АК – 74Н (АКМН) може встановлюватися нічний приціл НСПУ (малюнок10). Даний приціл дозволяє визначати відстані до цілі з відомими розмірами. Дальність розпізнавання цілей вночі: людини – 400 м., танка – 700 м.

Малюнок 10

Описание: АК-74М с установленным ночным прицелом НСПУ-3, подствольным гранатометом ГП-25 и штык-ножом

Підсумок :

Автомат Калашникова разом з додатковим обладнанням є оптимальною системою індивідуального озброєння та забезпечує виконання солдатом необхідних бойових задач в умовах сучасного бою. Збалансованість конструкції, застосування відносно простих конструктивних рішень, хороші параметри влучності, простота обслуговування та виключно висока надійність та безвідмовність роботи у самих несприятливих кліматичних та експлуатаційних

умовах створили автомату Калашникова неперевершену репутацію однієї з найкращих видів індивідуальної автоматичної зброї.

ІІІ. Заключна частина

1. Спільне з учнями підбиття підсумків уроку відповідно до поставлених завдань.

2. Аргументоване оцінювання відповідей учнів, їхньої активності та дисциплінованості під час уроку.

ІV. Домашнє завдання

Підручник, роздатковий матеріал. Бути готовим до відповідей за темою уроку.

Вчитель предмету «Захист Вітчизни» М.М.Прокопчук

Кiлькiсть переглядiв: 6028

Коментарi

  • DanielFeami

    2017-03-02 02:19:07

    nice http://cytotecon.review , http://canadapharm.review , http://viagraon.click , http://cialison.click , http://azithromycin.review...

  • DanielFeami

    2017-03-01 16:58:54

    good site: http://ccc01.bid/ ; http://levtrust.men/ ; http://viaph01.com/ ; http://canadianpharmacy.review ; http://cia01.bid/...

  • DanielFeami

    2017-03-01 12:51:40

    good site: http://ccc01.bid/ ; http://levtrust.men/ ; http://viaph01.com/ ; http://canadianpharmacy.review ; http://cia01.bid/...